Son Dakika! NATO Zirvesinde Konuşan Trump: Müttefikler Askeri Yardımı Artırma Konusunda Anlaştı

SON DAKİKA! NATO ZİRVESİNDE KONUŞAN TRUMP: MÜTTEFİKLER ASKERİ YARDIMI ARTIRMA KONUSUNDA ANLAŞTI

Son Dakika! Brüksel'deki NATO zirvesinde konuşan ABD Başkanı Donald Trump "Müttefik ülkeler askeri yardımı artırma konusunda anlaştı" dedi.

Tarih : 12 Temmuz 2018, 13:50
Puan Ver : Son Dakika! Nato Zirvesinde Konuşan Trump: Müttefikler Askeri Yardımı Artırma Konusunda Anlaştı(8/10)4

Tarihi zirveden sonra açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, "İki gün öncesine göre çok daha güçlü bir NATO var" dedi.

NATO ZİRVESİ'NİN 2. GÜNÜ DE GERGİN GEÇTİ

Brüksel'de ikinci gününe giren NATO zirvesinde kapalı kapılar ardında yapılan oturumda gerilimli dakikalar yaşandı. ABD Başkanı Donald Trump, NATO zirvesinde yaşanan kriz sonrasında açıklamalarda bulundu.

"TÜM ÜLKELER SAVUNMA HARCAMALARINI ARTIRMAYI KABUL ETTİ"

Trump'ın açıklamalarında, "Tüm ülkeler savunma harcamalarını arttırmayı kabul etti. Müttefikler savunma harcamalarını yüzde 2'nin ötesine çekecekler. ABD'nin NATO'ya bağlılığı çok güçlü. Müttefik ülkelere savunma harcamalarını ciddi bir biçimde arttırmamaları durumunda çok mutsuz olacaklarını söyledim. Çok mutsuz olduğumu onların bilmesine izin verdim"

ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldiği günden bu yana müttefik ülkelerin savunma bütçelerini arttırmalarını istiyor.

ABD'NİN AVRUPA'YI KORUDUĞUNU SÖYLEDİ

Trump, göreve geldikten sonra yaptığı açıklamada, savunma harcamalarını NATO taahhütleri çerçevesinde gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 2'si seviyesine çıkarmayan ülkelere, "Taahhütlerini yerine getirmeyenler var. Onlarla ilgilenilecek." uyarısında bulunmuştu.

Ülkesinin NATO'ya en çok kaynak ayıran ülke olduğunu belirten ABD Başkanı, bunun adil olmadığını ve ABD'nin Avrupa'yı koruduğunu savunuyor.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Son  Dakika  Nato  Zirvesinde  Konuşan  Trump  Müttefikler  Askeri  Yardımı  Artırma  Konusunda  
Anlaştı    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER