İşte cep telefonu harçlarının yükseltilmesinin üç nedeni

İŞTE CEP TELEFONU HARÇLARININ YÜKSELTİLMESİNİN ÜÇ NEDENİ

Yurt dışından getirilen cep telefonu maktu harç tutarı 3 kata yakın artarak 170 TL'den 500 TL'ye çıkarıldı. Bu artışın telefon çeteleriyle mücadele, vergi kaybını önleme ve telefon sektöründen gelen talep doğrultusunda yapıldığı ortaya çıktı.

Tarih : 09 Kasım 2018, 19:00
Puan Ver : İşte Cep Telefonu Harçlarının Yükseltilmesinin Üç Nedeni(10/10)6

Cumhurbaşkanlığının, "Yolcu Beraberinde Getirilen Telefon Kullanım Harcı Tutarının Yeniden Belirlenmesine Dair Karar" Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre, harç 170 TL'den 500 TL'ye yükseltildi. Bu artışın üç nedeni olduğu ortaya çıktı:

- Telefon çeteleriyle mücadele

- Vergi kaybını önleme

- Telefon sektöründen gelen talep

TELEFON ÇETELERİYLE MÜCADELE

Son dönemde ortaya çıkan bazı çeteler yurt dışına çıkan kişilerin bilgilerine ulaşarak yüksek ücretle akıllı cep telefonu getirmeye başladı. Çeteler illegal başka yollarla da cep telefonu getirmeye başladı. Piyasaya sunulan bu telefonların fiyatları vergisiz satıldığı için düşük oluyor, bu da pazarda dengeyi sarsıyordu. Bu adımla yurt dışından getirilen telefonlardaki fiyat avantajı ortadan kaldırıldı.

VERGİ KAYBI

Yolcu beraberinde getirilen telefonlar Türkiye'de resmi olarak alışverişe konu olmadığı için devletin vergi kaybına yol açıyor. Bu tutar çok yüksek olmasa da kaybın önüne geçilmesi hedeflendi.

CEP TELEFONU SEKTÖRÜNDEN GELEN TALEP

2017'de yurt dışından 800 bin cihaz geldi ve bu rakam son yıllarda giderek artıyor. Bu yıl artan döviz kurları nedeniyle iç piyasada telefon fiyatları çok yükseldi. Bu durum satışları etkiledi ve sektör daraldı.

İşletmeler yurt dışından yolcu beraberinde gelen ve piyasaya sunulan telefonlarla da fiyat yönünden rekabet edemedi. Maktu harçlar 3 kat arttı. Abonenin iç piyasaya dönüşü hedeflendi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: İşte  Cep  Telefonu  Harçlarının  Yükseltilmesinin  Üç  Nedeni    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER